Det er meningsfuldt at være frivillig – også på tiende år
Naja er børnebibliotekar på en folkeskole i København, og så er hun frivillig i Grønlandske Børn, hvor hun blandt andet er med på weekendture med børnene i Nuan København.
”Jeg begyndte som frivillig for ret præcis ti år siden, hvor foreningen skulle opstarte en mødregruppe i København. Når jeg stadig er med i dag, er det forbi det giver mening for mig. Det gør mig glad at være med til at skabe rammer for børnenes fællesskab”, fortæller Naja.
Nærvær i naturen
I dag er Naja oftest med børnene fra Nuan, når de mødes til eftermiddagshygge og aftensmad, eller når turen går til en hytte i Hareskoven til en weekend med masser af leg og hygge.
”Det bedste ved at være på weekendtur er, at vi har så meget tid sammen. Det giver mulighed for en anden form for nærvær, når vi pakker telefonerne væk og sammen går ud og oplever i naturen”, fortæller Naja og fortsætter:
”En rigtig god oplevelse var også sidste år, hvor vi sammen med børnene fra Nuan Esbjerg tog til Fanø. Det var en god oplevelse af være sammen med andre ansatte og frivillige om at få det hele til at lykkes, og det var virkelig dejligt at bruge en hel dag på stranden med at samle sten og skaller”.