Ny strategi i Grønlandske Børn: Sådan arbejder vi frem mod 2030
Grønlandske Børn har netop lanceret en ny strategi. Men hvad skal en strategi kunne og hvorfor er det et godt arbejdsredskab? Vi har spurgt forperson for Grønlandske Børn Thomas ”Tyt” Mogensen, hvorfor en strategi er meget mere værd end det papir, den er skrevet på – og bedt ham om at pege på nogle af de væsentligste pejlemærker hen mod 2030.
I Grønlandske Børn arbejder vi for at forbedre livsvilkårene for grønlandske børn og unge i udsatte livssituationer. Det er i udgangspunktet en stor størrelse og en mission, man kan arbejde med på mange måder, fortæller Thomas ”Tyt” Mogensen.
”En strategi er et slags skelet og en måde at definere den fælles vej, vi som organisation har valgt at gå, fordi vi tror på, at det er på den måde, vi gør den størst mulige forskel.
Strategien står på ryggen af den forrige strategi, som har sat en god ramme for organisationen og vores måde at arbejde på de sidste fem år – og det har. Derfor har vi ikke ændret kursen radikalt, men har til gengæld brugt en del tid på at formulere, hvordan vi mere konkret ønsker at arbejde frem mod 2030”.
Grønlandske Børns strategi hviler på fire forandringsmål. Se forandringsmålene her.
Ungdomsårene er sårbare
Noget af det, vi har et særligt fokus på er det tidspunkt i livet, hvor børnene bliver til unge mennesker og står overfor valg, der kan virke store og uoverkommelige, men som vi ved har så stor betydning for den voksentilværelse, de kommer til at leve.
”Vi har i de seneste år styrket vores indsats for unge. Og det er et område, vi også i den nye strategi har et stort fokus på. Ungdomsårene kan være særligt sårbare for dem, der er vokset op i familier i svære livssituationer. De oplever i sagens natur, at de skal kunne klare mere selv, men mange er præget af oplevelsen af nederlag og føler ikke, at de slår til. De kan også have ubearbejdede traumer fra oplevelser i barndommen, og for nogen betyder det, at de går i stå eller har svært ved at opsøge uddannelse og arbejde. Med strategien frem mod 2030 vil vi etablere en mere vedholdende støtte længere op i ungdomsårene med fokus på uddannelse og beskæftigelse. I Grønland vil vi styrke trivsel og handlekraft blandt unge gennem udbredelse af vores indsats i folkeskolen og involvering af unge i vores lokalsamfundsprojekter”.
Vores gennemslagskraft øges i samarbejde med andre aktører
Et andet meget vigtigt spor i strategi 2030 er vores fokus på samarbejder og partnerskaber. Det er noget, vi generelt er gode til i Grønlandske Børn, fortæller forperson Thomas ”Tyt” Mogensen - og det bliver kun endnu vigtigere henimod 2030.
”Vi har for længst erfaret, at når vi deler vores viden og går sammen med andre aktører, der har en viden eller ekspertise, der kan sikre bredde og gennemslagskraft i vores indsatser, så er det en kæmpe styrke. Det er simpelthen sådan, vi skaber de mest relevante og kvalificerede tilbud til grønlandske børn, unge og familier”.
Læs hele vores strategi her.